Květen 2018

22.05.2018 | zpět

V květnu dorazilo do soutěže 40 kreseb. To je méně než než je celoroční průměr a odpovídá to spíše letním hodnotám. Inu, i do soutěže léto letos dorazilo dříve. Vyhrál Miloslav Martenek, o druhé až čtvrté místo se dělí Jiří Hiršl, Josef Prchal a Pavel Taussig. 

I aktivita hlasujících byla o poznání nižší. Tentokrát jsme ovšem od hlasujících obdrželi i faktické připomínky k některým kresbám, které v konečném důsledku způsobily drobné zpoždění s uveřejněním výsledků, protože jsme je probrali v předsednictvu.

Čas od času se stane, že se někomu podaří vymyslet vtip, který již vymyslel někdo před ním. Je to přirozený jev a stalo se to nejspíš každému. Musíme ovšem rozlišovat mezi náhodnou shodou a vědomým kreslením již vymyšlených nápadů. Odlišit tyto dva případy bývá složité. Dá se ovšem říci, že když někdo nakreslí vtip, který pamatují již naše babičky, použije několikavětý text slovo od slova zcela stejně a to opakovaně, přiklání se statistika k možnosti, že se již nejedná pouze o náhodnou shodu. Ale i v tomto případě to nemusí znamenat, že to autor dělá úmyslně, třeba jen kreslí nápady svých přátel, aniž by si ověřoval, jestli se jedná o původní nápady. Nejrizikovější skupinou jsou autoři, kteří kreslí vtipy o manželkách, tchýních a pivu, nebo využívají notoricky známé symboly a výjevy.

Zmíněný nešvar se pochopitelně nevyhýbá ani soutěži Vtip měsíce. Stává se to od samého počátku a některým autorům bohužel častěji. Protože nechceme omezovat už tak skomírající účast soutěžících, jsou pravidla velmi benevolentní. Nad podobnými skutečnostmi jsme zatím přivírali oči. Tentokrát jsme ovšem obdrželi připomínky přímo od hlasujících, protože kreseb vykazujících nižší míru originality se v tomto kole objevilo více. Proto apelujeme na všechny soutěžící, aby vědomě nekreslili vyprávěné vtipy. Potenciálně nebezpečné jsou i zaslechnuté vtipy, protože také nevíte, kdo je jejich autorem. Riskujete tím především svou vlastní pověst. Když se to stane opakovaně, vrhá to stín pochybnosti i na vámi skutečně vymyšlené nápady. Stejně tak prosíme hlasující, aby při hodnocení brali v potaz i původnost kresby. Zároveň připomínáme, že můžete do hlasování přidat i své komentáře, najdou-li mezi soutěžními kresbami případy popsané výše. Pokud se objeví případy, kdy autor prokazatelně nakreslí všeobecně známý vyprávěný vtip bez jakékoli inovace, vyhrazujeme si právo takovou kresbu do soutěže nezařadit.

Musím říci, že psát článek s tímto tématem mi není nijak příjemné. Nechceme zavádět žádné kontrolní mechanismy ani si navzájem kresby prověřovat. Soutěž by měla fungovat, a troufám si říci, že i funguje, na vzájemné důvěře. Na druhou stranu považuji za důležité na toto upozornit. 

Marek Simon

Všechny došlé soutěžní příspěvky za měsíc květen si můžete prohlédnout zde.

Níže je seznam všech kreseb, které obdržely dva body a více. Pořadí vrámci stejného umístění je určeno abecedně dle názvu souborů.

 

1. místo Martenek 3

2.-4. místo Hiršl 3

2.-4. místo Prchal 1

2.-4. místo Taussig 3

5.-6. místo Martenek 2

5.-6. místo Prchal 2

7.-17. místo Drgáč 1

7.-17. místo Hiršl 2

7.-17. místo Holečková 1

7.-17. místo Jurkas 2

7.-17. místo Martenek 1

7.-17. místo Prchal 3

7.-17. místo Simon 1

7.-17. místo Simon 2

7.-17. místo Simon 3

7.-17. místo Taussig 2

7.-17. místo Veverka 2

 

©1990-2024 ČESKÁ UNIE KARIKATURISTŮ všechna práva vyhrazena | webdesign proxima design