Květen 2016

26.05.2016 | zpět

V květnu dorazilo do soutěže 54 kreseb. Jelikož se část porotců z hlasování tento měsíc omluvila, přistoupili jsme k jedné dlouho plánované staronové změně v hodnocení. Do poroty budeme každý měsíc zvát vítěze předchozího kola. Má to jeden zajímavý vedlejší účinek. Mělo by to přispět k větší pestrosti autorů na prvních místech, jelikož soutěžící nesmí hlasovat sami pro sebe a jsou tak v nevýhodě oproti ostatním kreslířům. Tento hendikep připadl v květnu Markovi Simonovi

První místo s přehledem vyhrál František Kratochvíl alias Frk. Jeho výstižné vyjádření vzájemných vztahů EU a Turecka získalo s náskokem nejvíce bodů. Na druhém místě je už starší téma Čechia vs Česká republika od Marka Simona. Tentokrát vztažené k aktuálnějším událostem. Třetí je Jan Farkas tématem ještě starším, ale dozvuky návštěvy čínského prezidenta tu zřejmě ještě chvíli pobudou. Ačkoli pointa vtipu je zřejmá, detailisté by mohli hloubat, zda se v obrázku neukrývá ještě další rovina vtipu zřejmá jen místním sinologům. Pokud by tomu tak bylo, budeme rádi, když se s námi autor podělí. V těsném závěsu pod stupni vítězů se ocitl ještě Radek Steska.

Co se týče alternativních vyhodnocení, mohli bychom vyhlásit autora, který získal body od nejvíce porotců (nikoli největší počet bodů). Byl jím už zmiňovaný Jan Farkas. A pokud bychom hodnotili úspěšnost podle počtu kreseb, které se podařilo dostat do druhého kola, byl by vítězem Jiří Pirkl, který má v užším výběru všechny tři kresby. A nejvíce bodů do celkového ročního hodnocení si odnáší Peter Kvanka a Milan Mihalko.

Galerie všech soutěžních příspěvků měsíce května 2016.

©1990-2024 ČESKÁ UNIE KARIKATURISTŮ všechna práva vyhrazena | webdesign proxima design