Jiří Vaněk

Date of birth 30.03.1939
Address ul. Čsl. armády 432, 539 01 Hlinsko v Čechách
Country Česká republika


 Pan Jiří Vaněk se narodil 30. března 1939 v Hlinsku, kde žije. Věnuje se ilustraci, malbě a karikatuře. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně v letech 1954 - 1958. Začátkem šedesátých let minulého století chtěl hledat uplatnění v této profesi, proto se musel věnovat více oborům souvisejících s výtvarnou činností. V roce 1965 měl otištěnou první kresbu v kresleném humoru v Hospodářských novinách. Od té doby pravidelně publikoval v Mladém světě, Literárních novinách, Stadiónu a dalších časopisech.

V jeho tvorbě, svým způsobem, podmiňoval jeden obor i ten druhý. Připomeňme hlavně barevné ilustrace kalendářů, krátkou spolupráci s českou televizí na projektu Setkání s písničkou i krátkým filmem. Vedle převažující ilustrace a kresleného humoru se stejně intenzívně věnoval malbě a výstavním aktivitám. Zúčastnil se mnoha společných výstav doma i v zahraničí. Jmenujme rodné Hlinsko, Prahu, Hradec Králové, České Budějovice, Hořice a Písek, v zahraničí nechyběla Itálie, Kanada, Japonsko a další. Samostatnými výstavami se představil návštěvníkům v Praze, Hlinsku, Frenštátě pod Radhoštěm, Havlíčkově Brodě, Šumperku a Skutči. Vaňkova tvorba je zastoupena ve sbírkách galerií v Anconě, Gabrově, Montrealu, radnice německého Bodenmais a jinde.

V posledních letech vytváří, jako dobročinné aktivity, filmové klapky pro Filmfest ve Zlíně. Vlastním nákladem vydal svoji knížku Humor není jenom smích...aneb Politika někdy k smíchu je. Nadále úspěšně kreslí pro časopis Mezinárodní politika.

Jiří Vaněk je členem Unie výtvarných umělců v Hradci Králové a České unie karikaturistů v Praze. Získal několik mezinárodních uznání za kreslený humor, v japonském Tokiu, italské Anconě a Bratislavě , dále cenu Učitelských novin v Praze a první cenu za realizovaný plakát Výtvarné Hlinecko 1963 - Ludvík Kuba.

Galerie autora


©1990-2018 ČESKÁ UNIE KARIKATURISTŮ všechna práva vyhrazena | webdesign proxima design