výstava - Seyran Caferli

26.07.2023 | zpět

Zveme Vás 5.8. do Ratají nad Sázavou. Od 15:00 zde bude mít vernisáž výstavy Seyran Caferli z Ázerbájdžánu. Více informací najdete na plakátu. Všichni jste srdečně zváni.

 

 

No, co vám budu povídat…

Před rokem jsem se prostřednictvím Facebooku, toho amerického vynálezu, seznámil s pánem ze Středního východu. S Panem kreslířem (s velkým P) Seyranem Caferlim. Z dalekého Ázerbájdžánu. O této zemi toho trochu vím, neb jsem si na základce, coby pionýr, asi 3 roky psal s pionýrem z Baku. Seyran pochází z okresního města Imishli, kde také stále žije. Je  to necelé 3 hodiny jízdy autem na jihozápad od hlavního města Ázerbájdžánu Baku.

Dějiny této středovýchodní země sahají až někam k 10. století před Kristem. Tedy do doby, která se připomíná skoro o 18 století dříve, než Čechy, a dokonce téměř o 23 století dříve, než bylo v Ratajích poklepáno na základní kámen hradu Pirkštejn.    

Seyran Caferli mi padl do oka na výstavě Sláva Ukrajině v Ratajích, krátce po začátku pokusu o ruskou invazi na Ukrajinu. Tenkrát jsem mu napsal, a výsledkem je výstava, zahájená vernisáží 5. srpna ve 3 odpoledne v Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

Seyran Caferli se narodil v roce 1966. Jeho první karikatura byla otištěna v komiksovém časopise „KIRPI“ v roce 1982, tedy v jeho šestnácti letech. V roce 1992 dostudoval žurnalistiku, a od té doby bylo jeho více, než 1000 kreseb otištěno v mnoha albech, na mezinárodních výstavách a soutěžích. V roce 2002 vznikla první Unie karikaturistů „Ázerbájdžán&quot“; kterou pan Caferli založil a do roku 2006 působil jako prezident této organizace. Byl organizátorem mezinárodní soutěže karikaturistů „Molla Nasreddin“, což byla první soutěž v historii Ázerbájdžánu, která pak pokračovala 4 roky. Pořádal mezinárodní soutěže kreslených filmů „Smiling Cat“. V současné době je ředitelem First International Cartoon News Center &quot Humortoons, a šéfredaktorem mezinárodního časopisu Cartoon. Je členem správní rady Union World Cartoonists (UWC). Zúčastnil se více než 50 mezinárodních soutěží kreslených filmů, kde získal více, než 160 ocenění.

Jeho karikatury také byly zařazeny do stálé expozice kresleného filmu v Itálii a Rakousku.

Samostatné výstavy měl v Íránu (2003), v Turecku (2011, 2016), Francii (2012), Belgii (2018) a na Slovensku (2019). A letos poprvé také v České republice, v Ratajích nad Sázavou.

Víc toho o Seyranovi nevím. Jen snad to, že Mistr nepřiletí, museli jsme cestu zrušit z důvodu vážného onemocnění manželky.  Ale všichni, kdo přijmou pozvánku na vernisáž tohoto umělce, se budou moci na cokoli zeptat pomocí videopřenosu, na což vystavující jistě rád odpoví.

No, co vám budu povídat!

Ota Kmínek, červenec 2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 


©1990-2024 ČESKÁ UNIE KARIKATURISTŮ všechna práva vyhrazena | webdesign proxima design