Vtip měsíce 2020

01.01.2021 | zpět

Vtip měsíce, celkové výsledky ročníku 2020

Sedmý ročník soutěže Vtip měsíce skončil a je čas na krátké ohlédnutí. Stručně se dá říci, že v minulosti jsme již měli lepší ročníky a měli jsme také srovnatelné ročníky. Pravidelně soutěží přibližně 20 soutěžících, v silnějších měsících i 25, kumulativně přes 30. Hlasuje 15 až 20 porotců, přičemž část porotců pouze hlasuje, aniž by sama soutěžila. Do soutěže se tedy pravidelně zapojuje asi třetina unie. V součtu bychom se během roku možná dostali i na 40%. To by se mohlo zdát jako neúspěch. Ale podíváme-li se, kolik členů se podílí na jiných aktivitách unie, nejsou to zase tak špatné počty. V podstatě stejný počet lidí se podílel i na virtuální výstavě k 30. výročí založení ČUK. A ta se koná jen jednou za 30 let. Takže hodnotíme-li soutěž jako vnitřní aktivitu unie a vzhledem k realisticky nízkým cílům, je to celkem úspěch. Ale můžeme jen vzpomínat na ročníky 2014, 2015, 2016 kdy soutěžilo kolem 60 kreslířů.

Již před lety jsme rezignovali na pokusy udělat ze soutěže platformu pro ocenění nejlepších českých kreslířů, s odbornou porotou a širší účastí včetně kreslířských hvězd. Proto nemá cenu zamýšlet se nad hodnotou ocenění. Ani zkoušet přesvědčovat média, aby věnovala výsledkům pozornost. Veřejně známí kreslíři se, až na výjimky, soutěže neúčastní a vítěze nikdo nezná. Je to prostě interní soutěž členů unie.

Co se týče výsledků, dá se říci, že jsou stabilní a tím pádem nejsou dílem náhody, ale víceméně objektivního hodnocení. V TOP 10 se objevují jména našich nejlepších kreslířů, vesměs stejná jako v minulých ročnících. Pokud tam některá jména chybí, tak je to tím, že nesoutěží nebo nesoutěží pravidelně. To ovšem nemůžeme zazlívat soutěži samotné.

Takže vítězům gratulujeme a těšíme se, že příští rok se vás zapojí více.
 

Pořadí autorů na základě celoročního hodnocení v soutěži Vtip měsíce:

 

1. místo

Simon Marek

2. místo

Prchal Josef

3. místo

Steska Radek

4. místo

Pirkl Jiří

5. místo

Martenek Miloslav

6. místo

Rychtařík Pavel

7. místo

Tomaschoff Jan

8. místo

Hiršl Jiří

9. a 10. místo

Fetters Radek

9. a 10. místo

Veverka Václav


 


©1990-2024 ČESKÁ UNIE KARIKATURISTŮ všechna práva vyhrazena | webdesign proxima design