výstava - Oleksiy Kustovsky

30.05.2023 | zpět

V Ratajích nad Sázavou v sobotu 3. 6. začíná výstava ukrajinského karikaturisty Oleksiye Kustovského nazvaná "Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva!" Vernisáž začíná v 15 hodin jako obvykle v klubu "Čtrnáctka". Všechny srdečně zve Ota Kmínek. 

 

 

Již druhý rok nám na Klubu Čtrnáctka vlaje ukrajinská vlajka. Na znamení podpory ukrajinského lidu v boji proti okupačním vojskům sousedního Ruska. Sovětského svazu, jak se ještě nedávno nazývali. Ukrajinci se nevzdali při prvním zadupání bagančaty, jak bývá zvykem v naší zemi. Samozřejmě, že je to o veliteli! Po počáteční nedůvěře světa vůči ukrajinskému lidu, který mnozí považovali za korupční spolek přiopilých jedinců, vystupujících pod modrožlutou vlajkou jakési bývalé sovětské kolonie, se pod vlivem hrdinných střetnutí s okupantem názor na Ukrajinu změnil.

K tomu se okamžitě přidali i naši a slovenští karikaturisté, a loni jsme uspořádali v naší galerii výstavu na téma agrese Ruska proti svobodné zemi. Letos v trendu podpory Ukrajiny pokračujeme výstavou rodilého mistra karikaturní kresby, pana Olexiy Kustovského z Kyjeva.

Pan Kustovský bohužel nejspíš nepřijede na ratajskou vernisáž ze zcela jasných důvodů. Tak, jako nemůže jezdit zahajovat své výstavy v jiných zemích, nejen v Evropské Unii. Ale stejně, jako před třmi lety nemohl, byť ze zcela jiných důvodů, přijet otevřít svoji výstavu Josef Prchal, který žije ve Španělsku, tak stejně budeme s mistrem ve spojení přes videopřenos, velký vynález 20. století. A kdybyste si mysleli, že se budete muset narychlo naučit alespoň základní ukrajinské fráze, jako třeba „do zdorovja“, nebo třeba pochopit rytmiku popěvků zvaných „kolomyjky“, tak nemusíte. Videohovor povede náš kamarád Bohdan Zilinskyj. Má to kousek. Má totiž chatu v Ledečku, které se, před více než třičtvti stoletím, vymanilo z ratajské nadvlády. Stejně, jako Ukrajina z ruské před dvaatřiceti lety. Akorát je tu docela zásadní rozdíl. Rataje nad Sázavou jsou inteligentní městys, který se Ledečko nesnaží nejprve rozbít na milimetry, přeživší povraždit a to, co zbude, opět připojit k Ratajím nad Sázavou.

Veškeré další drobnosti, třeba termín vernisáže, si můžete prohlédnout na připojeném letáčku. Jako přípitek bude obvyklý Veltlín, reprodukovanou hudbu zajistí kapela Ignis.

 

Ota Kmínek, květen 2023     

 


©1990-2023 ČESKÁ UNIE KARIKATURISTŮ všechna práva vyhrazena | webdesign proxima design