výstava - Jiří Bernard

28.04.2023 | zpět

V sobotu 6.5. v 15 hodin se uskuteční vernisáž v Ratajích nad Sázavou, v klubu "Čtrnáctka". Tentokrát zde bude Jiří Bernard - a nejen kreslený humor. Všichni jste srdečně zváni !

 

Klub Čtrnáctka – galerie kresleného humoru

 

Malíř. Kreslíř a karikaturista. Nikoli jen tak obyčejný malíř, třeba pokojů, kuchyní, nebo ložnic... Akademický malíř. A už jsme u něj: Jiří Bernard. Nemá daleko do malíře hospod. A hodně nóbl hospod. Třeba té malostranské, zvané Vojanův dvůr.

https://www.vojanuvdvur.cz/#restaurace

To, co vidíte nakresleného po zdech, je práce akademického malíře Jirky Bernarda, milovníka piva, pravých a pořádných cigaret a krásných dam. Pravidelného návštěvníka ratajských vernisáží. Jirka Bernard u nás již vystavoval, už je to dlouhých 13 let. Třináctka bylo vždy moje šťastné číslo. Takže název Klubu Čtrnáctka, kde vernisáž výstavy proběhne, je jen o jednu jednotku vyšší. Tedy, neznalec aritmetiky by řekl, že je méně šťastné. Nikoli. Méně šťastná je ta jednička. Protože štěstí neklesá, štěstí stoupá. Což dobře věděla naše kamarádka Eva Jančíková, která Klubu dala jméno. Tedy tenkrát mu dala jméno nikoli podle stupně štěstí, ale, zcela prozaicky, podle čísla na baráku.

Jirka Bernard si prostory našeho Klubu Čtrnáctka oblíbil. Možná také proto, že ten secesizující dům byl kolaudován v roce 1913. Tedy před 110 lety a s třináctkou na konci.

Trochu jsme si tu pohráli s čísly. To závěrečné nám zbývá.

6. května se přijďte podívat na vernisáž tohoto mimořádného malíře. Akademického. Ve 3 odpoledne si s ním popovídáme na vernisáži jeho výstavy. A připijeme mu, jako vždy, skvělým, suchým Veltlínem. Že, paní sklepmistryně Jano?

Na té vernisáži vás všechny rádi uvidíme!

Za padesát let se bude v učebnicích psát: světoznámý malíř Jiří Bernard kreslil a vystavoval po celém tehdejším světě. Mimo jiné věhlasné metropole zejména v Ratajích nad Sázavou, zvaných Perlou posázaví. Ano. Tam v centru kulturního dění, v Klubu Čtrnáctka!

 

Ota Kmínek, duben 2023


©1990-2024 ČESKÁ UNIE KARIKATURISTŮ všechna práva vyhrazena | webdesign proxima design